SVATBA – postřehy a doporučení

 

Tato část naší webové prezentace má poskytnout organizátorům svatby ( většinou to bývají rodiče případně sami budoucí novomanželé) cenné informace, které jsme získali při našich hudebních produkcích na svatbách. Předem tak zodpovídáme dotazy, které nám v této souvislosti často kladou potenciální zájemci.

Nejedná se o žádný odborný referát, ale jen o naše postřehy a názory, které se nemusejí vždy shodovat s oficiální odbornou literaturou nebo názory jiných účastníků svatebního obřadu.

 

NA JAKOU DOBU SI SJEDNAT ZAČATEK HUDEBNÍ PRODUKCE ?

 

Je běžné, že se začátek hudební produkce sjednává až na odpolední hodiny. Je to logické, neboť při obědě není hudba nutná, přítomní se chtějí v klidu najíst a popovídat si. Po obědě zase nastává doba kuřácké přestávky případně procházky po okolí. Na tancování většinou má chuť jen málokdo.

 

Na přání pořadatelů ale můžeme uplatnit i druhou variantu, kdy je hudba připravena na místě již před příchodem svatebčanů z obřadu. Je efektní, když do místa konání svatební hostiny přicházejí svatebčané za zvuku fanfáry a hosté se usazují za doprovodu decentní instrumentální hudby.

Tento systém má také svoje technické opodstatnění. Není příjemné pro svatebčany ani pro muzikanty, když v některých zařízeních  musejí stěhovat nástroje a aparaturu přes místnost svatební hostiny. Kde je místa dost a stěhování nijak nenarušuje svatební hostinu, necháváme rozhodnutí o době začátku zcela na pořadateli.

 

Po dohodě s organizátory svatby se po určité době, obvykle po několika tanečních sériích, vyhlašuje

 

SÓLO PRO NOVOMANŽELE

 

Tento akt uvedeme fanfárou. Předem se dohodneme s pořadateli, jaký druh hudby chtějí zvolit. Velmi často se stává, že si novomanželé nepřejí lidovku, neboť zejména ženich neumí nebo nechce tančit polku nebo valčík. Potom většinou zvolíme kompromis : nějaký valčík a k tomu pomalejší věc. Nejlépe se pohybuje v kruhu okolo novomanželů na valčík.

 

ČTENÍ BLAHOPŘÁNÍ K SŇATKU

 

Jedná se o nedílnou součást svatebního odpoledne. Zde je nutno upozornit pořadatele, aby si zavčas vybrali někoho ze svých řad k předčítání blahopřání. Většinou to “odnese“ nějaká dvojice těch mladších. Často se už od tohoto zvyku zcela ustupuje.

 

ÚNOS NEVĚSTY

 

Velmi se přimlouváme za to, abyste tento zvyk raději vypustili. Je pravdou, že organizátoři svatby nemají prakticky žádnou možnost uskutečnění této tradice zabránit. Přesto je lepší, když už se tento akt uskuteční, tak jen na krátkou dobu. Občas se stává, že pak zůstane jen část svatebčanů, zábava trochu vázne a všichni čekají, až se zase novomanželé vrátí. Přece jen se sešli kvůli nim a bez jejich přítomnosti to není ono. Také mohou vzniknout komplikace pro kuchyň, když se naplánuje na určitou hodinu servírování jídla a svatebčanů je polovina.

 

HRY A SOUTĚŽE

 

Na některých svatbách se uskutečňují pro zpestření a pro „stmelení kolektivu“ různé hry a soutěže. Také zde je vhodné, aby se jejich organizace ujal některý ze svatebčanů. Přitom mu můžeme poradit, jaké hry a soutěže se mohou uskutečnit. Z těch nejoblíbenějších vybíráme :

 

 

… a mnoho dalších…

 

REPERTOÁR

 

Už při sjednávání svatby se pořadatelé dotazují na repertoár, zda hrajeme také lidovky, nebo naopak zase moderní pro mládež. Abychom uspokojili všechny věkové kategorie, osvědčil se systém střídání sérií : 5 rychlých  - 4 pomalé  - 3 lidovky. V průběhu akce pak lze operativně přizpůsobit četnost jednotlivých žánrů a samozřejmě i splníme jakékoliv konkrétní přání , pokud máme skladbu v repertoáru. Snažíme se, aby jakékoliv požadavky na celkové zaměření repertoáru byly odsouhlaseny pořadatelem. Individuální požadavek, jako např. „ hrajte samé Kabáty“, by nemusel být přijat ostatními účastníky, stejně tak jako „ hrajte samé lidovky“ . Střídání těchto žánrů je logickým kompromisem, který nakonec vyhoví všem.

 

 

OZVUČENÍ

 

Pro potřeby svatebčanů poskytujeme mikrofon např. pro předčítání svatebních oznámení nebo pro jiné projevy a pokyny. Na přání můžeme vzít i CD ( i MP3) přehrávač, pokud by vznikla potřeba použít toto zvukové zařízení. Není ale moc vhodné, aby se přehráváním CD suplovala živá hudba. Pokud tedy někdo ze svatebčanů bude požadovat přehrání CD se svými oblíbenými skladbami nebo žánrem, budeme vždy vyžadovat souhlas organizátora svatby.

 

Budeme vděčni pořadatelům, když nás bez rozpaků upozorní na to, jak přítomní vnímají hudbu, tj. jestli je moc silná nebo naopak slabá. Je lepší se přizpůsobit zavčas.

 

UKONČENÍ SVATBY

 

Často se setkáváme s tím, že pořadatelé plánují taneční rej s hudbou až do rána. O půlnoci to ale vypadá jinak. Svatebčané jsou již po celém dni znaveni, tanec je také vyčerpá, a projeví se i nezanedbatelný vliv nápojové konzumace. Řada svatebčanů se mezi 20. - 22. hodinou začíná rozjíždět. Proto je vhodné akci oficiálně ukončit okolo půlnoci. Není samozřejmě problém skutečně hrát až do rána, nebo naopak skončit dříve. Vše velmi záleží na konkrétním složení svatebčanů a na jejich „výdrži“. Většinou už se svatebčanům po půlnoci tancovat nechce, posedí si, ještě si popovídají a zapějí u stolu. Také je potřeba počítat s tím, že musíme aparaturu složit a nastěhovat do auta, což zabere téměř hodinu.   

 

FINANCE

 

Jak se říká: „ O peníze jde vždy až v první řadě“. Cenu za hudební produkci domlouváme vždy předem, aby nedošlo k nedorozumění na samém konci svatebního veselí. Také je vhodné, aby se strana ženicha a nevěsty předem dohodla na způsobu úhrady. Není příjemné, když se jejich zástupci „skládají“ na kapelu přímo při placení.

 

 

Závěrem nezbývá nic jiného než popřát budoucím novomanželům

 

Mnoho štěstí a zdraví ve společném životě !

 

Rodičům přejeme, ať jim zůstanou jen samé hezké vzpomínky na tento jeden z nejvýznamnějších dnů jejich života. K tomu se budeme snažit přispět i my naší hudební produkcí.

 

Na shledanou !